zamknij

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

logo

Jak zapytać o bycie Rodzicami Chrzestnymi? Zobacz wyjątkowe prośby o bycie Matką Chrzestną i Ojcem Chrzestnym.

Jak zapytać o bycie  Rodzicami Chrzestnymi? Zobacz wyjątkowe prośby o bycie Matką Chrzestną i Ojcem Chrzestnym.

Przyjęcie Chrztu Świętego przez Wasze dziecko to uroczyste i podniosłe wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jest to bowiem pierwszy ważny sakrament, do którego przystąpi Wasza pociecha. Podczas Chrztu dzidziuś zostanie obmyty z grzechu pierworodnego i przyjęty do wspólnoty, stając się chrześcijaninem. Zastanawiacie się co powinniście wiedzieć, by dobrze przygotować się do tej uroczystości? Nie martwcie się, damy Wam najważniejsze wskazówki.

Po pierwsze powinniście się dobrze zastanowić nad wyborem Matki i Ojca Chrzestnego dla Waszego dziecka. Wydawać, by się mogło, że to proste zadanie, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Istnieje bowiem kilka zasad, których nie da się obejść. Warto więc, zapoznać się z nimi przed momentem poszukiwań odpowiednich osób. W takim razie, by nie przedłużać - Kto może być Rodzicem Chrzestnym?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego chrzestnym lub chrzestną może zostać osoba która: 

- jest wyznaczona przez rodziców dziecka, które przyjmuje chrzest do pełnienia tej funkcji,

- ukończyła 16 rok życia i przyjęła sakrament bierzmowania,

- nie jest matką lub ojcem chrzczonego dziecka,

- jest katolikiem, który prowadzi życie zgodne z wiarą,

- będzie pomagać wychowywać dziecko w wierze katolickiej oraz wspierać je w każdym momencie jego życia.

Zastanawiacie się czy Rodzice Chrzestni mogą być tej samej płci?

Niestety nie mogą być tej samej płci. Gdy zdecydujecie się na dwoje chrzestnych, to jeden rodzic musi być kobietą, a drugi mężczyzną. Nie ma możliwości, by były to dwie kobiety lub dwaj mężczyźni.

Po drugie - Jakie dokumenty należy przygotować do chrztu? 

Żeby można było sporządzić akt chrztu nowo narodzonego dziecka należy zgromadzić:

- akt urodzenia dziecka,

- świadectwo ślubu kościelnego rodziców,

- dowody osobiste rodziców,

- dane chrzestnych: imię i nazwisko, datę urodzenia i adres zamieszkania,

- zaświadczenie od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania, że są katolikami wierzącymi i praktykującymi i mogą zostać ojcem i matką chrzestną.

Po trzecie - Jak poprosić o bycie Matką Chrzestną i Ojcem Chrzestnym?

Zarówno chrzestna jak i chrzestny to bez wątpienia ważne i wyjątkowe osoby. Bez nich nie może odbyć się uroczystość chrztu Waszego dziecka. Zwykle rodziców chrzestnych wybiera się spośród bliskiej rodziny lub znajomych. Pamiętajcie wybór chrzestnych nie powinien być przypadkowy. Nie kierujcie się zasobnością portfela przyszłych chrzestnych, bowiem nie jest to najistotniejsza kwestia. Rolę chrzestnej i chrzestnego powinny sprawować osoby odpowiedzialne oraz takie, które darzycie ogromnym zaufaniem. Wybrani przez Was rodzice chrzestni staną się bowiem dla dziecka ważnymi członkami rodziny, które powinny towarzyszyć dziecku przez całe jego dalsze życie. To oni zabiorą je na plac zabaw, do kina czy na lody. Będą również obecni podczas przyjęcia przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania czy Ślubu.

Pewnie zastanawiacie się jak oryginalnie poprosić chrzestnych o zostanie matką chrzestną i ojcem chrzestnym dla Waszego dziecka? Podpowiemy Wam w jakiej formie wręczyć prośby dla chrzestnych, by przyszli rodzice chrzestni poczuli się wyróżnieni i docenieni.
Prośba o bycie chrzestnym puzzle - dla cioci i wujka

Otrzymanie zapytania czy zostaniesz moją chrzestną lub czy zostaniecie moimi rodzicami chrzestnymi albo wujku czy zostaniesz moim chrzestnym to ogromny zaszczyt. W jaki sposób poprosić wujka i ciocię o pełnienie tej ważnej funkcji, by nie poczuli się zobowiązani i przyparci do muru? Mamy dla Was świetne rozwiązanie. Nasze papierowe prośby zostały wykonane ręcznie metodą scrapbookingu z materiałów o najwyższej jakości. Gwarantujemy Wam, że osoby obdarowane będą zauroczone formą, w jakiej zadajecie to pytanie i z pewnością poczują się docenione.

W swojej kolekcji posiadamy wzory i kolory, które idealnie będą pasować do prośby od Waszego syna (niebieskie), Waszej córki (różowe) bądź uniwersalne w kolorowe serduszka.

Na zewnętrznej stronie papierowego pudełka umieściliśmy stópki dziecięce lub scrapkę misia - chłopczyka/dziewczynkę. Pod spodem zaś ramkę, na której wypaliliśmy laserowo napis "Kochana Ciociu" lub "Kochany Wujku" lub "Niespodzianka". 

Wewnątrz pudełeczka nakleiliśmy uroczy wierszyk skierowany do cioci lub wujka, a do kieszonki włożyliśmy drewniane puzzle. Po ich ułożeniu ukarze się wygrawerowane pytanie o bycie chrzestnym lub chrzestną. Całość dopełnia sznurek jutowy, na którym zaczepiliśmy smoczek. Z pewnością tak postawione pytanie nie spotka się z odmową :)

czy zostaniesz moją chrzestną
Zaproszenie na chrzest z prośbą od maluszka dla cioci lub wujka - drewniana kartka

Kolejnym sposobem, by w wyjątkowy sposób poprosić ciocię i wujka o pełnienie roli chrzestnych są drewniane zaproszenia na chrzest ze ślicznym aniołkiem. Na okładce kartki umieściliśmy napis: "Ciociu Mam ważne pytanko..." lub "Wujku Mam ważne pytanko...". W samy centrum zaś ulokowaliśmy aniołka - dla dziewczynki (aniołek dziewczynka), a dla chłopca (aniołek chłopczyk). Po bokach wycięliśmy serduszka, które dodatkowo wzbogacają wygląd kartki. 

W środku drewnianej kartki wygrawerowaliśmy piękny wierszyk odpowiednio dla cioci bądź wujka. Natomiast na samym dole wypaliliśmy laserowo prośbę o zostanie Matką Chrzestną: "Ciociu Ewo, czy zostaniesz moją Matką Chrzestną? OLIWIA" lub prośbę o bycie Chrzestnym:"Wujku Adrianie, czy zostaniesz moim Ojcem Chrzestnym? OLIWIA". 

Dzięki możliwości umieszczenia imion cioci, wujka oraz Waszego dziecka, otrzymacie gotowe zaproszenia na chrzest z personalizacją dla chrzestnych. Do zaproszeń tych dołączone są kwadratowe, ekologiczne koperty. Jesteśmy przekonani, że te oryginalne zaproszenia na chrzest z personalizacją dla cioci lun wujka spotkają się z ciepłym przyjęciem i wywołają ogromne wrażenie.

zaproszenie na chrzciny, pytanie do matki chrzestnej
Nowoczesne zaproszenia na chrzest - kosze prezentowe z personalizowaną tabliczką

Od niedawna rodzice maluszka wręczają nietypowe zaproszenia na chrzest. Są to kosze prezentowe z pyszną herbatą, miodem oraz cytrynkami w syropie z goździkami. Nasz kosz ma przykuwający wzrok kształt pięciokąta, jest to ciekawa alternatywa dla zwykłych kwadratowych koszy. Kosz upominkowy przyozdobiliśmy kwiatami, a następnie zapakowaliśmy go w przeźroczystą folię. Uroku z pewnością dodaje mu kremowa rafia, a także spersonalizowana tabliczka z prośbą dla chrzestnych: "Ciociu Alu Czy zostaniesz moją chrzestną?" lub "Wujku Dawidzie Czy zostaniesz moim chrzestnym?".

kosz upominkowy, zestaw prezentowy

Już wiesz jak oryginalnie poprosić przyszłych chrzestnych o pełnienie tej funkcji.

Udostępnij to: